SLS 3D Nyomtatás
(Selective Laser Sintering)
Cikkünkben megismerheti az SLS 3D nyomtatási technológia tulajdonságait, előnyeit és hátrányait.
Mi az SLS 3D nyomtatás?
A HP Multi Jet Fusion 3D nyomtatási technológiája minden bizonnyal lenyűgöző, innovatív gyártási fejlesztéseket tett az első bevezetés óta. Bár maga az egész technológia még viszonylag új, mélyreható hatást váltott ki a különböző iparágakban, mondhatni egy új standardot hozott létre.
Ennek köszönhetően gyorsan tökéletes megoldássá vált mind a prototípusok készítéséhez, mind végtermékek gyártásához.
Hogyan működik az MJF 3D nyomtatás?
Az SLS technológia finom műanyag port használ alapanyagként. Ez a műanyag por többnyire nylon (PA12). A nyomtatási folyamat elején egy gumibetéttel vékony rétegben (80-150 µm) hordják fel a műanyag port az építkezési platformra. Ez az emelvény kis lépésekben süllyeszthető le egy úgynevezett építőkazettában.
Ahogy a neve is sugallja, a lézeres szinterezés lézersugarat használ a finom por olvasztására. A gumibetét által előkészített porréteget egy nagyon vékony és precíz lézer megolvasztja. Amint egy réteg elkészül, a hengerben lévő építőplatform a megfelelő rétegvastagsággal leereszkedik.
Miután a 3D nyomtatás elkészült, a kazetta eltávolítása után a kazettában lévő por és már elkészült alkatrészek még melegek, ezért 48 óra pihentetés után, az természetes módon vissza hül 20-24 celsius fokra, majd azután nyithatjuk fel a kazettát és vehetjük ki az alkatrészeket. Ezért "időigényes" 3D nyomtatási folyamat.
Amennyiben nem várnánk meg a természetes lehülést, a benne lévő alkatrészek a hirtelen nagy hőmérséklet csökkenésre eldeformálódhatnának.
Fontos megemlíteni, hogy az FDM technológiával szemben, itt nincsen térkitöltés, csak tömör alkatrészeket nyomtatunk.
Mik az előnyei és hátrányai az MJF 3D nyomtatásnak?
Az SLS 3D nyomtatási technológiának több előnye van mint hátránya.
Ez a 3D nyomtatási technológia PA12, vagy TPU anyaggal dolgozik. Az elkészült alkatrészeken nehezen kivehetőek a rétegek, míg felülete porózus akárcsak az MJF 3D nyomtatási technológiánál.
Előnyei közé sorolható, hogy rendkívül precíz alkatrészeket képes gyártani, akár nagy mennyiségben is. Nem probléma a vékony fal, illetve a bonyolult geometriai formák, mivel nincsen szükség támaszanyag eltávolításra a porágynak köszönhetően. Különböző utókezelési eljárásokat végezhetünk rajta, a simább felület elérése érdekében.
Hátrányai közé sorolható, hogy nagy tárgyak nyomtatására alkalmatlan.
Összegzés:
3D nyomtatási szolgáltatásunk révén hozzáférhet a professzionális Selective Laser Sintering 3D nyomtatási technológiához, anélkül, hogy be kellene ruháznia egy ilyen eszközbe, vagy hogy aggódnia kellene a gépek üzemeltetése vagy karbantartása miatt.
3D nyomtatott alkatrészeit tökéletes, gyors és használatra kész állapotban kapja meg.
Amennyiben nem biztos abban, hogy melyik technológia lenne a megfelelő az Ön számára, keressen minket és segítünk választani!